Polska YMCA - Ognisko w Gdyni Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
        Gdynia, pobierz     linki     napisz     kontakt     home        
Przyłącz się do nas
Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku
Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Czytamy razem
Z głowy do głowy
sondaCzy oferta zajęć YMCA jest ciekawa?
nie mam zadnia
tak, skorzystałem /łam z oferty
nie, nie znalazłem /łam nic dla siebie
zobacz wyniki
archiwum sond
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
DO LISTY CO GDZIE KIEDY 
KARTA INFORMACYJNA  
Jubileuszowe XV Gdyńskie Dyktando o tytuł mistrza ortografii
Miasto Gdynia, Gdyńska YMCA oraz Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji serdecznie zapraszają miłośników języka ojczystego do udziału w jubileuszowej piętnastej edycji Gdyńskiego Dyktanda. W tym roku dyktando odbędzie się 12 października o godz. 12:12 w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera" w Gdyni.
Kiedy
2019-10-12   
Miejscowość
Gdynia
Szczegóły
Miasto Gdynia, Gdyńska YMCA oraz Stowarzyszenie Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji serdecznie zapraszają miłośników języka ojczystego do udziału w jubileuszowej piętnastej edycji Gdyńskiego Dyktanda.

W tym roku dyktando odbędzie się 12 października o godz. 12:12  w sali kolumnowej Klubu Marynarki Wojennej "Riwiera" w Gdyni.

Patronat honorowy sprawują p. Wojciech Szczurek Prezydent Gdyni i p. Joanna Zielińska Przewodnicząca Rady Miasta.

Do ortograficznej klasówki tradycyjnie zasiądą młodzi uczestnicy 18+ i starsi 55+.

Dyktando wyłoni mistrza i wicemistrza ortografii polskiej w dwóch grupach wiekowych: 18+ i 55+.

Zapisy w gdyńskiej YMCA, ul. Żeromskiego 26 i przed dyktandem tel: (58) 620 31 15 w. 28; 503 189 757; 607 379 404; e-mail dyktando@gdynia.ymca.pl

W e-mailu należy podać imię, nazwisko, rok urodzenia i numer telefonu.

Konsultacje przypominające zasady poprawnej pisowni - w siedzibie gdyńskiej YMCA: 27 IX i 3 X w godz. 15.15-17.15.

Atrakcyjne nagrody od sponsorów i przyjaciół Gdyńskiego Dyktanda!

**********

"Słowa, słowa, słowa…"

Hamlet na pytanie Poloniusza: "Co czytasz, panie mój?" odpowiada po prostu: "Słowa, słowa, słowa…". Dopiero w scenicznej realizacji szekspirowskiej tragedii, kiedy do głosu dochodzi pomysł dramaturgiczny, zamysł twórczy reżysera oraz temperament aktora, słowa nabierają właściwego dla danej chwili sensu.

Nieograniczona jest bowiem siła sprawcza słowa: śmieszy lub rani; dodaje skrzydeł albo te skrzydła podcina. To, że mówimy do siebie słowami, wszystko dodatkowo komplikuje, zwłaszcza, gdy emocje biorą górę nad rozsądkiem.

 "Znając słowo - zna się rzecz. Wypowiadając słowo - ma się władzę nad słowem. Kiedy układa się i wiąże słowa z innymi słowami - tworzy się nowe układy rzeczy, tworzy się świat. Dobywając właściwych słów, zabarwiając je uczuciem, odcieniami nastroju, przydając im znaczeń, brzmień, muzyki - kształtuje się wszystko, co istnieje".*

Miłośnicy ojczystego języka wiedzą, że opisywanie świata, prowadzenie rozmów, tłumaczenie się z czegoś, objaśnianie własnego stanowiska w dowolnej sprawie, poszukiwanie wyrazu, by "odpowiednie dać rzeczy - słowo" **, to trudne zadanie i wielka odpowiedzialność. My, pokolenie 55+, przywiązani do Mickiewiczowskich fraz i zdań (zadziwiająca spójność, prostota, ironia i humor - podkreślają znawcy), wyczuleni na piękno słowa i wielorakość jego znaczeń, z jednej strony obruszamy się na ubogą nowoczesność współczesnego języka polskiego, ale jednocześnie zgłaszamy naszą gotowość do porozumienia, Gabriela Kurpisz-Kasprzak - autorka gdyńskich dyktand - jest wyczulona na językowy detal, melodię słowa i poprawność ortograficzną. Ocaliła od zapomnienia bądź przypomniała prawdziwe perełki językowe i to z nich składa swoje ortograficzne wiersze. Od 15 lat zawsze gotowa, z siatką na słowa, by nie uciekły***, realizuje swoje wielkie marzenia o polszczyźnie pięknej i poprawnej.

15 różnorodnych tekstów - zawsze z mocnym ortograficznym podtekstem - to zabawny miniserial zdarzeń, postaci, gdyńskich plenerów i niepowtarzalnych nadmorskich klimatów.

Poeta Andrzej Waligórski dawno temu zapowiadał, że jesień przyjdzie. Nie ma na to rady. My się jesieni nie boimy. Ze skrzącymi w słońcu kolorowymi liśćmi 12 października o 12.12 zawirują w Gdyni ortograficzne łamańce, które przypomną, że dbałość o język ojczysty to nasz obowiązek.

Serdecznie zapraszamy - odważnych i nieśmiałych, młodych wiekiem i młodych duchem; tych, którzy chcą pisać oraz tych, którzy nas wspierają - do udziału w XV Gdyńskim Dyktandzie.

Elżbieta Wierszko
rzeczniczka Gdyńskiego Dyktanda

*Olga Tokarczuk, Podróż ludzi księgi
** Cyprian Norwid
***Wit Szostak, Poniewczasie [ "Tyle fraz niezapisanych. Zawsze gotowy, z siatką na słowa, by nie uciekły."]
Wydarzenie dofinansowane z środków miasta Gdyni


DO LISTY CO GDZIE KIEDY 
WYDRUKUJ TĘ KARTĘ INFORMACYJNĄ  
Gdynia dla Orkiestry
      YMCA - Young Men's Christian Association - Ognisko w Gdyni