Polska YMCA - Ognisko w Gdyni Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
        Gdynia, pobierz     linki     napisz     kontakt     home        
Przyłącz się do nas
Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku
Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Czytamy razem
Z głowy do głowy
sondaCzy oferta zajęć YMCA jest ciekawa?
tak, skorzystałem /łam z oferty
nie, nie znalazłem /łam nic dla siebie
nie mam zadnia
zobacz wyniki
archiwum sond
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2016-05-29
Dyktando 2016. I już po...

Taki jest rzeczy porządek, że od 12 lat gdynianie piszą dyktando w maju.

Autorka wszystkich tekstów Gabriela Kurpisz-Kasprzak zaczyna oczywiście wcześniej, dużo wcześniej - pierwsze pomysły pojawiają się tuż po zamknięciu ostatnich protokołów mijającego dyktanda. Zanim do pracy przystąpi niezawodna pani Krystyna Sokołowska, sekretarz dyktand, trwają rozmowy ze sponsorami, prace korektorskie, pisanie scenariuszy, załatwianie spraw niezbędnych i tych nie do załatwienia. Mnóstwo czasu pochłaniają drobiazgi, od których w istocie zależy dyktando - ważne wydarzenie na mapie naszego miasta.

Dyktando 2016 było upominkiem z okazji 90 urodzin "miasta z morza" i zyskało partnerów z Rady Miasta i Gdyńskiej Strefy Kultury, a dzięki temu można było rozszerzyć dotychczasową grupę uczestników 55+ o kategorię 16+ i po raz pierwszy wyłonić arcymistrza ortografii polskiej.

29 maja br. w Parku Naukowo-Technologicznym już o 9.30 pojawili się pierwsi odważni. Losowanie numerów kodów rozpoczęło się o 10.00, ortograficzna klasówka ruszyła o 11.11, a dyktowania tekstu pt. "Poloneza czas zacząć" podjął się reżyser teatralny i dyrektor Teatru Miejskiego Krzysztof Babicki. Warunki klimatyzowanej i nagłośnionej sali widowiskowej sprzyjały najwyraźniej pisaniu, bo już po 40 minutach I część spotkania z polską ortografią zakończyła się.

Jak co roku uroczystość ogłoszenia wyników zapowiedzianą na 16.11 przygotowała gdyńska YMCA.

Do tradycji naszych dyktand należy wręczanie zwycięzcom oryginalnych pucharów, wiecznych piór, słowników poprawnej polszczyzny oraz upominków od władz miasta i  sponsorów. Ponadto każdy uczestnik otrzymuje certyfikat udziału w dyktandzie, tekst dyktanda i komentarz wyjaśniający pisownię wybranych wyrazów.

Publiczność bardzo żywiołowo reagowała na decyzje jury, ale najgorętsze brawa otrzymał 11-letni Maksymilian Kempa, mistrz ortografii gdyńskich szkół podstawowych.

Kiedy opadną emocje, minie chwilowy zawrót głowy zawiedzionych ambicji lub nieoczekiwanych zwycięstw, przyjdzie czas na refleksję i konstatację, że najważniejsze jest to, że mogliśmy się spotkać w międzypokoleniowym gronie i zademonstrować swoją znajomość ojczystego języka, że pokazaliśmy, jak umiemy cieszyć się, wzruszać i współpracować.

Taki jest rzeczy porządek, że już za rok, koniecznie w maju spotkamy się, by udowodnić sobie, że możemy być mistrzami, a nawet arcymistrzami polskiej ortografii.

Zatem do zobaczenia w ...maju!

Elżbieta Wierszko
rzecznik gdyńskich dyktand

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Gdynia dla Orkiestry
      YMCA - Young Men's Christian Association - Ognisko w Gdyni