Polska YMCA - Ognisko w Gdyni Dodaj do ulubionych       Poleć znajomemu    
        Gdynia, pobierz     linki     napisz     kontakt     home        
Przyłącz się do nas
Gdyńska Akademia Srebrnego Wieku
Wejherowski Uniwersytet Trzeciego Wieku
Czytamy razem
Z głowy do głowy
sondaCzy oferta zajęć YMCA jest ciekawa?
nie, nie znalazłem /łam nic dla siebie
nie mam zadnia
tak, skorzystałem /łam z oferty
zobacz wyniki
archiwum sond
Alians Światowy YMCA
Alians Europejski YMCA
YMCA na świecie
International Camp Counselor Program
YMCA World Camp

Małopolska

Metro w Krakowie
LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
2010-07-29
Przepis na udane wakacje: morze, Gdynia i gitara w YMCA

Co przyciąga młodzież z różnych zakątków Polski do spędzenia kilku wakacyjnych dni w jednym miejscu? Co sprawia, że czas wolny od nauki uczniowie wolą przeznaczyć na życie obozowe ujęte w karby planu, któremu intensywnością bliżej do klimatu szkoły niż wakacji? Dlaczego po raz kolejny te same osoby chcą spotkać się na wyjeździe przebiegającym według doskonale znanej im formuły?

Odpowiedź brzmi: pasja. Pasja do gitary. To właśnie ona jest siłą sprawczą Wakacyjnego Obozu Muzycznego "Gitarowym Szlakiem" GDYNIA 2010. Po raz trzeci zgromadzili się na nim młodzi ludzie z całej Polski, by w twórczy i radosny sposób spędzić dziesięć wakacyjnych dni. Miejscem tegorocznego spotkania była Gdynia, a dokładnie siedziba Polskiej YMCA przy ul. Żeromskiego 26. To tutaj dwudziestoosobowa grupa nastoletnich gitarzystów znalazła sprzyjające warunki do uczestnictwa w warsztatach gitarowych.

Na ich program składały się przede wszystkim codzienne lekcje gitary prowadzone w małych grupach (po pięć osób), uzupełniane zajęciami umuzykalniającymi. Grupy były utworzone w oparciu o poziom zaawansowania, dzięki czemu na obóz mogli przybyć zupełnie początkujący, jak i średnio zaawansowani gitarzyści. Warsztaty odbywały się w dwugodzinnych blokach: przed i po południu, zatem okazji do pogłębienia umiejętności było sporo. Młodzież opanowała pokaźny repertuar z gatunku muzyki rockowej, pop i klasycznej, który częściowo sama wybrała, składając przed wyjazdem propozycje na stronie www.lekcjegitary.pl. Adepci gitary mieli ponadto okazję do sprawdzenia się w muzykowaniu zespołowym - również na plaży - trwającym nieraz do późna. Wieczorami odbywały się także obozowe wersje znanych turniejów typu "Mam talent", "Jaka to melodia", "Kalambury", czy konkurs na piosenkę obozu, na których to imprezach młodzież ujawniła drzemiące w niej pokłady kreatywności.

W planie obozu znalazło się także korzystanie z uroków Gdyni. Kąpiele w Bałtyku, spacer po plaży, czy sportowe szaleństwa w sali gimnastycznej i w plenerze. W środku turnusu odbyła się wycieczka po Trójmieście, w trakcie której młodzi gitarzyści obejrzeli sopockie molo oraz gdańską latanię morską, do której przywiózł ich zabytkowy tramwaj. Uczestnicy obozu zwiedzili także "Dar Pomorza", a także zewnętrzną ekspozycję Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Tak intensywny harmonogram zajęć udało się zrealizować dzięki zgranej współpracy instruktorów wywodzących się z Akademii Muzycznej w Katowicach, którymi byli: pomysłodawca i kierownik obozu Damian Stroka, nauczyciel Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach, założyciel Gitarowej Szkoły Pandy, gitarzysta zespołu "Za płotem"; Alicja Kawa, studentka gitary oraz Natalia Świtała, studentka teorii muzyki. Jednocześnie przyznają oni z wdzięcznością, że owo pełne wykorzystanie każdej chwili nie byłoby możliwe bez ogromnej przychylności i wsparcia udzielanego na każdym kroku przez pracowników i wolontariuszy Ogniska ZMCh "Polska YMCA" w Gdyni.

Wiele z osób, które biorą udział w obozie, przyjeżdża nań po raz trzeci. Pytani o powód, wymieniają panującą na nim niezwykłą, kameralną atmosferę, zaangażowanie prowadzących i tęsknotę za fantastycznymi przyjaciółmi z odległych stron. To wszystko sprawia, że na kolejny obóz czekają niecierpliwie przez cały rok. Życzymy im, aby był to rok radosnego rozwijania swojej pasji, po którym będą mogli zaoferować sobie jeszcze więcej...

Damian Stroka

LISTA WSZYSTKICH WYDARZEŃ 
Twój komentarz może być pierwszy
DODAJ SWÓJ KOMENTARZ
Treść komentarza
Twój podpis
  
Gdynia dla Orkiestry
      YMCA - Young Men's Christian Association - Ognisko w Gdyni